تاریخچه اتوبوسرانی تهران

تاریخچه اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی

تاریخچه اتوبوسرانی در ایران

اتوبوس یا گذربر خودروی حمل و نقل عمومی است که با توجه به موارد زمینه خدمت رسانی به دو گروه: بیرون شهری و درون شهری تقسیم می‌گردند. این اتوبوس ها از لحاظ ایمنی، تجهیزات و قیمت ساخت متفاوت هستند. در ادامه قصد داریم تا شما را با تاریخچه اتوبوسرانی در ایران آشنا کنیم.

نخستین اتوبوس ایران به وسیله بازرگان بلژیکی در استان گیلان شهر رشت مورد استفاده قرار گرفت، ولی با سپری شدن زمان با در نظر گرفتن مقدار قیمت اتوبوس و هزینه کرایه اتوبوس، زیرساخت های حمل و نقل و سوددهی از نظر اقتصادی مورد قبول واقع نشد و به همین دلیل اتوبوس ذکر شده به یکی از تجار ایرانی با نام معین التجار واگذار شد.

معین التجار نیز بعد از انقلاب مشروطه اتوبوس را به شهر تهران آورد و با نرخ کرایه برای هر نفر سه شاهی آغاز به کار کرد که با سپری شدن زمان نیاز به استفاده از این وسیله افزایش یافت. بعد از چند سال تاریخچه اتوبوسرانی ایران با تعدادی با ورود اتوبوس توسط بازرگانان زیادی به شهر ادامه یافت که موجب به توسعه در حمل و نقل مسافرین شد. گاها این اتوبوس ها با در نظر گرفتن فاصله عبور شده از اروپا تا شهر مورد استفاده در ایران، از نظر فاصله و زمان حمل این وسایل فرسوده شده و هزینه جا به جایی بسیار زیادی را نیازمند بودند که همین اوامر باعث ایجاد صنعت اتومبیل سازی ایران گشت.

تاریخچه اتوبوسرانی در تهران

بر همین اساس اولین اتوبوس های مونتاژ شده در سال 1290 هجری شمسی به شهر تهران جا به جا شده و به کار گرفته شدند. تقریبا پنج درصد حمل و نقل آن دوره به واسطه ی پانصد عدد اتوبوس انجام می‌شد.

در سال 1298 هجری شمسی به دلیل ناخشنودی مردم از شیوه حمل و نقل، دولت آن زمان تصمیم گرفت تا این موارد را سازماندهی کند. پس از بررسی های انجام گرفته در این مورد این سازمان شهرداری شروع به کار کرد. بر همین اساس تاریخچه اتوبوسرانی با اقدامات شهرداری و ایجاد قوانینی مانند نرخ کرایه و قیمت اتوبوس، ساعت کاری اتوبوسرانی، اثبات خطوط و آئین نامه انضباطی ادامه یافت. در روزهای نخستین این اقدامات، شهرداری تمامی اتوبوس ها را مجبور به اخذ پلاک شهربانی کرد و در زمان کریم آقا بوذر جمهری برای هر خط نظارت مستقیم ایجاد کرد. در سال 1330 هجری شمسی یکصد عدد اتوبوس در شهر تهران مشغول به خدمت رسانی بودند که 90 عدد از این اتوبوس ها تولید کارخانه مرسدس بنز بودند.

در همان سال در آغاز اتوبوس های تولید روسیه وارد کشور ایران شدند. در سال 1331 هجری شمسی دولت سهیلی مجوز فعالیت های سازمان های حمل و نقل خصوصی را صادر کرد.

شروع فعالیت سازمان های خصوصی حمل و نقل عمومی

با شروع فعالیت سازمان های خصوصی حمل و نقل نیازمندی مردم به استفاده از این وسایل نیز افزایش یافت که همین امر موجب ناخشنودی مردم به دلیل تعداد کم اتوبوس ها شد. سرانجام در سال 1331 هجری شمسی به منظور سازماندهی فعالیت حمل و نقل عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی با سیصد میلیون ریال بودجه ایجاد گشت. اتوبوس های بروز و واحد جایگزین اتوبوس های فرسوده در شهر شدند.

نخستین خط اتوبوسرانی شهر تهران در چهارده تیر سال 1335 با نود عدد اتوبوس از بازار تهران تا میدان امام حسین شروع به کار کرد و بعد از گذشت سه ماه سه خط دیگر در کلانشهر تهران شروع به فعالیت کردند. نخستین سال کاری شرکت واحد اتوبوسرانی با 173 عدد اتوبوس و پنج خط به پایان امد

در ادامه بررسی تاریخچه اتوبوسرانی، در فروردین ماه سال 1335 هجری شمسی نخستین شرکت سهامی اتوبوسرانی عمومی ایران با ترکیب اتوبوسرانی تهران با نام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تاسیس شد که در سال های پس از آن نیز شرکت واحد گشت به منظور رفع نیازهای شهروندان در مورد اتوبوس های دربستی و کرایه اتوبوس ارزان قیمت در شهر تهران تاسیس گشت. وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی به جایی رسید که در دهه هشتاد شمسی دولت خطوط BRT (بی آر تی) را تاسیس کرده و سیستم اتوبوس تندرو با خط ویژه دو طرفه را شروع به فعالیت کرد. در حال حاضر خطوط BRT (بی آر تی) در نه خط متفاوت در سطح شهر تهران مشغول به خدمات رسانی هستند.

خطوط بی.آر.تی
خطوط بی.آر.تی

تا قبل از شروع کار مترو و سامانه جا به جائی زیرزمینی، اتوبوس ها نقش مهمی را در حمل و نقل مسافرین درون شهری داشته اند.

اتوبوس دربستی شرکت واحد تهران

با شناخت تاریخچه اتوبوسرانی در ایران و زمان تاسیس شرکت واحد تهران و شرکت واحد گشت تهران، اکنون به سرویس های ارائه شده توسط شرکت واحد گشت بهشت زهرا می‌پردازیم. شرکت واحد گشت بهشت با ارائه سرویس های مختلف از جمله اتوبوس دربستی VIP، واحد گشت بهشت زهرا، اتوبوس مراسم ترحیم، اتوبوس وی، آی پی دربستی، مینی بوس و ون دربستی مشغول به خدمت رسانی به شهروندان تهرانی می‌باشد، برای آشنایی با قیمت های اتوبوس های دربستی و قیمت اتوبوس VIP به صفحه تماس با ما واحد گشت بهشت مراجعه کرده و از اجاره اتوبوس های ارزان قیمت استفاده کنبد. شماره تماس:

0912-24-80-180

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *